Прејди на содржината

Роман Круглјаков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роман Круглјаков
Медали
Кану спринт мажи
ИКФ Светски Кану Спринт Првенства
Златен медал - прво место 1999 Милан C-4 200 m
Златен медал - прво место 1999 Милан C-4 500 m
Златен медал - прво место 2002 Севиља C-4 200 m
Златен медал - прво место 2005 Загреб C-4 200 m
Сребрен медал – второ место 2002 Севиља C-4 500 m
Бронзен медал – трето место 2001 Познањ C-4 500 m
Дисквалификуван(а) 2003 Гејнесвил C-4 200 m
Дисквалификуван(а) 2003 Гејнесвил C-4 500 m

Роман Круглјаков (или само Кроуглјаков) — руски кану-спринтер којшто се натпреваруваше од доцните 1990-ти до раните 2000-ти. Тој освои шест медали на ИКФ Светските Кану Спринт Првенства од кои четири злата (дисциплини Ц-4 200 метри: 1999, 2002, 2005; Ц-4 500 метри: 1999), едно сребро (Ц-4 500 метри: 2002), и една бронза (Ц-4 500 метри: 2001).

На Круглјаков му беа одземени две златни медали на 2003 ИКФ Светските Кану Спринт Првенства кога неговиот совеслач Сергеј Улегин беше позитивен на допинг тестот.

Наводи[уреди | уреди извор]