Розита Ауер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Розита Ауер
Роден(а)4 август 1952 (1952-08-04) (68 г.)
Стокхолм, Шведска
Националностшвеѓанка
ЗанимањеАктерка, пејачка, стомачна танчерка

Мод Розита Ауер, (родена на 4 август 1952 година) е шведска стомачна танчерка, актерка и пејачка.[1] Таа пораснала во Губанген во Стокхолм. Преку пријатели таа стапила во контакт со индискиот танц, а потоа и со турскиот танц. Започнала да работи како стомачна танчерка во Клуб Камелен во Гамла Стен во Стокхолм во 1969 година. Покрај тоа, таа студирала и глума на театарската школа Кале Флигарес.

Како актерка учествувала во неколку театарски претстави и имала улоги во голем број филмови и ТВ-продукции.[1] Меѓу другите претстави, таа учествувала во сценското шоу на Повел Рамелс „Тингел Тангел на Тирол“ помеѓу 1989 и 1990 година.[2] Станала пионерка во Шведска како прва професионална стомачна танчерка, имала и часови по уметност на ориентален танц. Таа е и главна пејачка на групата Розита Оер Бенд.[3]

Во 2016 година, Розита ја објави својата автобиографија наречена „Во главата на стомачна танчерка„.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Sveriges första magdansös fyller 55“. Посетено на 13 July 2016.
  2. „I huvudet på en magdansös“. Посетено на 13 July 2016.
  3. 3,0 3,1 „Rozita Auer Band + Jan Allan - Nöje.se“. Посетено на 13 July 2016.