Род (социологија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Родот се однесува на општествено конструирани улоги, однесувања, дејствувања и атрибути кои одредено општество ги смета за соодветни за мажите и жените. Различните улоги и однесувања можат да доведат до полови нееднаквости, односно разлики помеѓу мажите и жените кои систематски ја фаворизираат едната група.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gender“. World Health Organization. http://www.who.int/topics/gender/en/. посет. 29 септември 2009 г.