Роберт Видерсхајм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Младиот Роберт Ернст Едуард Видерсхајм, веројатно во почетокот на 1874 година од Алфредо Ноак во Женова. [1]

Роберт Ернст Едуард Видерсхајм (21 април 1848 година во Ниртинген - 12 јули 1923 година во Шачен ( Линдау )) бил германски анатомист, кој е познат по објавувањето на списокот на 86 „рудиментирани органи“ во својата книга „Структура на човекот: Индекс на неговото минато“.[2]

Дела[уреди | уреди извор]

  • Анатомија на жабата
  • Компаративна анатомија на пршлени
  • Структура на човекот

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Frühe Zeugnisse vom Eichbergschacht (Kat.-Nr.7621/7) bei Undingen (Schwäbische Alb)und Würdigung des biospeläologischen Wirkens von Robert Ernst Wiedersheim. Beiträge zur Höhlen- und Karstkunde in Südwestdeutschland Nr. 46 S. 5-18 Stuttgart, Juni 2008. S. 12“ (PDF).
  2. Wiedersheim, R. (1893) The Structure of Man: An Index to His Past History. Second Edition. Translated by H. and M. Bernard. London: Macmillan and Co. 1895.