Римите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Римите (италијански: Le Rime) се група на лирски песни на Данте Алигиери, напишани во текот на неговиот живот и се засновани на различните егзистенцијални и стилски искуства на поетот. Тие не биле дизајнирани како збирка од самиот Данте, туку биле собрани и порачани подоцна од современите критичари.

Подсек од збирката е група од четири песни познати како „Петрини рими“ (Rime Petrose), љубовни песни посветени на жена наречена Петра, составена околу 1296 година.[1] Стилистички тие песни се сметаат за премин помеѓу љубовната лирика на „Новиот живот“ и посветата тема на Божествената комедија.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sheehan, Donald (1967). „A Reading of Dante's Rime petrose“. Italica. 44 (2): 144–62. JSTOR 477749.
  2. Sturm-Maddox, Sara (1987). „The Rime Petrose and the Purgatorial Palinode“. Studies in Philology. 84 (2): 119–363. JSTOR 4174263.