Речник на турцизми, архаизми, дијалектизми и ретко употребувани зборови во македонскиот јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Речник на турцизми, архаизми, дијалектизми и ретко употребувани зборови во македонскиот јазик
АвторТоле Белчев
ЗемјаМакедонија
Јазикмакедонија
Предмет(и)турцизми, архаизми, дијалектизми
Жанррчник
ИздавачУниверзитет „Гоце Делчев“ - Штип
Издадена
2016
Страници323
ISBN978-608-244-343-0
WebsiteУГД

Речник на турцизми, архаизми, дијалектизми и ретко употребувани зборови во македонскиот јазик — речник од Толе Белчев, професор од областа македонистика на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. Книгата е издадена од Универзитетот „Гоце Делчев“ - Штип.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Речникот располага со околу 2.400 збора, од кои околу 1.600 се турцизми, 1.150 архаизми (од кои околу 500 се турцизми) и 300 дијалектизми (од кои околу 40 се турцизми).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Речник на турцизми, архаизми, дијалектизми и ретко употребувани зборови во македонскиот јазик“ (PDF). Универзитет „Гоце Делчев“ - Штип. Посетено на 10 август 2022.