Ресано Гарсија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон Ресано Гарсија, веднаш зад граничниот пункт.

Ресано Гарсија е гратче во Покраината Мапуто, Мозамбик. Градот е во непосредна близина на Јужна Африка. Во градот живеат околу 11.200 жители.[1]

Превоз[уреди | уреди извор]

И пат и железница ја преминува границата оттука од Мозамбик во Јужна Африка.

Овој град има железничка станица за товарење и истовар на патници и сточен товар на железничката пруга Преторија-Мапуто.[2]

Соседни станици[уреди | уреди извор]

  • Муксија, Мозамбик

Индустрија[уреди | уреди извор]

Електраната на гас започнала со работа во 2014 година. Електраната е во со-сопственост на ЕДМ и Сасол. Таа добива гас по гасовод од полињата за гас Пана во Источен Мозамбик. Првата централа има моќност од 175 MW.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Quandl“. www.quandl.com (англиски). Посетено на 20 ноември 2020.
  2. Mozambique Logistics Infrastructure: Mozambique Railway Assessment Архивирано на 2 август 2021 г.. Atlassian Confluence. 10 de dezembro de 2018.
  3. http://www.engineeringnews.co.za/article/new-gas-to-power-plant-in-mozambique-inaugurated-2014-10-24/rep_id:3182