Репрезентација на Русија во хокеј на мраз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Освојувањето на бронезениот медал на Русија на Зимските олиписки игри во 2012 година

Репрезентација на Русија во хокеј на мраз е националниот хокеј на мраз тим на Русија, надгледуван од страна на Федерација на Русија во хокеј на мраз. Од 2016 година, тие се рангирани како втори на Ранг списокот на Светската хокеарска федерација. Тимот се натпреварува на меѓународно ниво од 1993 година, и е призната од страна на Светската хокеарска федерација како наследник на Советскиот Сојуз и го имаат положено својот пласман на Русија. Рускиот тим ја заменил обединетата екипа на олиписките игри во 1992 година  и е членка на т.н."Голема Шесторка", неофицијалната група од шест најсилните машки хокеарски репрезентации на мраз, заедно со Канада, Чешка, Финска, Шведска и Сад.[1] Русија има вкупно 84,270 играчи,[2] околу 0,05% од населението. Нивниот тренер е Олег Знарок, кој е тренер од 2014 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „NHL announces World Cup of Hockey for 2016“. The Canadian Press. 2015-01-24. Посетено на 29 January 2015.
  2. „Russia IIHF“. Архивирано од изворникот на 2017-09-18. Посетено на 4 May 2010.