Репортажа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Репортажата е новинарски напис во кој на сликовит начин се раскажува за настан на денот без да се прави подлабока анализа. Субјективните коментари и стилот на авторот внесуваат уметнички елементи во репортажата.