Рекламна програмска опрема

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Рекламна програмска опрема или адвер (од англиски: adware) — секој програмски пакет кој автоматски прикажува или презема реклами на сметачот. Овие реклами можат да бидат во форма на pop-up.[1] Тие можат да бидат и во корисничкиот посредник на програмот или на екранот и да му бидат прикажани на корисникот при инсталацијата.[2][3][4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Aaron Schwabach (2005). Internet and the Law: Technology, Society, and Compromises. ABC-CLIO. стр. 10. ISBN 978-1-85109-731-9.
  2. Tulloch, Mitch (2003). Koch, Jeff; Haynes, Sandra (уред.). Microsoft Encyclopedia of Security. Redmond, Washington: Microsoft Press. стр. 16. ISBN 0-7356-1877-1. Any software that installs itself on your system without your knowledge and displays advertisements when the user browses the Internet.
  3. „Adware“. Adware Protection Information. McAfee, Inc. Посетено на 2010-08-18.
  4. „adware“. Dictionary.com's 21st Century Lexicon. Dictionary.com, LLC. Посетено на 18 August 2010. a software application in which advertisements are displayed while the program is running, esp. in pop-up windows or banners, and which often is installed without the user's knowledge or consent; also called advertising-supported software

Надворешни врски[уреди | уреди извор]