Ред на Свети Лазар Ерусалимски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Знамето на Редот на Свети Лазар
Знамето на Редот на Свети Лазар

Витешкиот ред на Лазар Ерусалимски води потекло од монашките браќа кои исто како и болничарите ги лечиле заболените од лепра. Овие крстоносци, овој витешки ред го основале во 12 век.