Региони во Непал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на развојните региони во Непал

Непал е поделен на 5 развојни региони (непалски: विकास क्षेत्र), 14 административни зони (अञ्चल) и 75 окрузи (जिल्ला). На чело на секој округ стои извршен управник одговорен за јавниот ред и мир, како и за усогласување на работата на владините служби.

Петте региони се следниве (од исток кон запад):

Поврзано[уреди | уреди извор]