Прејди на содржината

Лумбини (зона)

Координати: 27°45′N 83°30′E / 27.750° СГШ; 83.500° ИГД / 27.750; 83.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лумбини
लुम्बिनी अञ्चल
Зона
Земја   Непал
Админ. центарБутвал
Час. појаснепалско време (UTC+5:45)

Лумбини (непалски: लुम्बिनी अञ्चल) — една од четиринаесетте зони во Непал, наречена по месноста Лумбини — родно место на Гаутама Буда,[1] основач на будизмот. Административен центар на зоната е градот Бутвал.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Зоната се дели на 6 окрузи:

Округ Админ. цент.
Аргаканчи Сандикарка
Гулми Тамгас
Капилавасту Таулихава
Навалпараси Параси (Рамграм)
Палпа Тансен
Рупандехи Сидартанагар (Бајрахава)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Holy Sites of Bhuddism, Buddha Dharma Education Association, Посетено на 9 мај 2012

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

27°45′N 83°30′E / 27.750° СГШ; 83.500° ИГД / 27.750; 83.500