Прејди на содржината

Региони во Брегот на Слоновата Коска

Од Википедија — слободната енциклопедија

Брегот на Слоновата Коска е поделен на 19 региони (фр. régions). Регионите потоа се делат на вкупно 81 департман.

Карта на регионите во Брегот на Слоновата КоскаСавани (регион во Брегот на Слоновата Коска)Бафинг (регион)АњебиДолна СасандраДангелеОсумнаесет Планини (регион во Брегот на Слоновата Коска)ФромажеГорна СасандраЕзера (регион во Брегот на Слоновата Коска)Лагуни (регион во Брегот на Слоновата Коска)МарауеСреден КавајиСредно КомоеНзи-КомоеЈужна БандамаЈужно КомоеБандамска Долина (регион)ВородугуЗанзан
Карта на регионите во Брегот на Слоновата Коска
 1. Ањеби
 2. Бафинг
 3. Долна Сасандра
 4. Дангеле
 5. Осумнаесет Планини
 6. Фромаже
 7. Горна Сасандра
 8. Езера
 9. Лагуни
 10. Марауе
 11. Среден Каваји
 12. Средно Комое
 13. Нзи-Комое
 14. Савани
 15. Јужна Бандама
 16. Јужно Комое
 17. Бандамска Долина
 18. Вородугу
 19. Занзан

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • „Региони во Брегот на Слоновата Коска“. Statoids. (англиски) (англиски)