Револуционерна организација 17 ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Револуционерна организација 17 ноември
17-november.gif
Функционира 19752002
Водач Александрос Гиотопоулос
Подрачја Грција
Идеологија Марксизам

Револуционерна организација 17 ноември (на грчки: Επαναστατική Οργάνωση 17 Νοέμβρη, Epanastatiki Organosi dekaefta Noemvri) (исто така познат како 17Н или Н17) била марксистичко герилска урбана организација, дефинирана како терористичка организација од страна на Грција [1], Соединети Американски Држави[2] и Обединетото кралство. Била формирана во 1975 година и се смета дека се распуштила во 2002 година по апсењето и судењето на голем број нејзини членови. Групата убила 23 лица [3] во 103 напади врз американски, британски, турски и грчки цели.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Press release, Greek Police (грчки)
  2. Foreign Terrorist Organizations, The National Counterterrorism Center
  3. http://www.ahistoryofgreece.com/press/november17terrorists.htm November 17 Terrorist Organization Chronology of Attacks