Прејди на содржината

Ревитуса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Локациска карта на Грција

Ревитуса (грчки: Ρεβυθούσα)[1] - мал остров во Саронскиот Залив, ненаселен[2] со површина од 0,18 квадратни километри. Се наоѓа на 500 метри јужно од брегот на Агија Триада (Света Троица), во заливот Пахи Мегара и 900 метри западно од Саламина. Ревитуса административно припаѓа на Саламина од 2001 година.

Терминална станица за течен природен гас[уреди | уреди извор]

Од 1999 година, една од најважните национални инфраструктури во Грција, работи на терминалот за течен природен гас Ревитуса.[3]

Тој е еден од трите извори на снабдување на Националниот систем за пренос на гас и една од десетте слични станици кои работат денес низ Медитеранот и Европа. Таму се истоваруваат и примаат товари со природен гас во течен облик, кои во земјава пристигнуваат со цистерни. Течниот природен гас се складира во два резервоари со вкупен капацитет од 130.000 кубни метри.[4] Потоа, во посебните капацитети на блокот се претвора во гас и го напојува Националниот систем за природен гас.

Во октомври 2007 година, операторот DESFA ја завршил работата за надградба на Терминалот за течен природен гасРевитуса,[5] остварувајќи една од најважните инвестиции во енергетската инфраструктура на земјата. Со оваа надградба, станицата сега може да прима и преработува до тројно количество природен гас и да му обезбеди на Националниот преносен систем 5,2-5,3 милијарди кубни метри годишно. Конкретно, проектот вклучувало проширување на инфраструктурата и подобрување на опремата за зголемување на капацитетот за гасификација на централата на 1.000 кубни метри гас на час, од 271 кубен метар на час.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Revithousa, first edition translated directly from the Greek wikipedia term“. 18 октомври 2019. Посетено на 13 ноември 2021.
  2. „No. 6821/C5-908: Ratification of the results of the actual population of the general population census of 18 March 2001“ (PDF). ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ. 12 јуни 2012. Посетено на 13 ноември 2021.
  3. Η Ρεβυθούσα ανοίγει τις πύλες της - tovima.gr
  4. https://www.desfa.gr/national-natural-gas-system/lng-facility
  5. „LNG Facility, An important energy asset“. DESFA.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]