Рафаел Охеда Рохас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рафаел Охеда Рохас

Рафаел Охеда Рохас (Севиља, 1978), попознат како Фалете, е фламенко пејач од Севиља, Шпанија.

Неговиот татко бил еден од членовите и основачите на музичката група Канторес де Хиспалис, а го имал својот прв настап во театарот Лопе де Вега во Севиља кога имал 15 години, посветувајќи му го својот настап на Ла Чунга. Во 1990-тите години, тој учествувал на неколку настани во различни градови низ целиот свет.

Тој е промовиран од разни познати личности, како новинарот Квинтеро и во неговата дискографија, тој прави верзии на познати песни на пејачи како Бамбино, Росио, Чавела Варгас и Пако Ибањез.

Според Квинтеро, Фалете „се чувствува како уметник, сонува како уметник, сака како уметник и страда исто како уметник. Тој живее за уметност, тој не гледа никакви граници помеѓу животот и уметноста.“[1]

Дискографија[уреди | уреди извор]

  • Sin censura", 2012
  • ¿Quién te crees tú?, 2008
  • Coplas que nos han matao, 2007
  • Puta Mentira, 2006
  • Amar duele, 2004

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Falete biografía“. lahiguera.net.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]