Раптор од Џорџија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Раптор од Џорџија
Herrerasil.svg
Видкриптид
Подвид"Жив диносаурус"
Подрачје САД
Живеалиштедивина на Џорџија
Илустрација.
илустрација на наводниот изглед на Раптор од Џорџија

Раптор од Џорџија (англиски: Georgia Raptor) наводно е криптид од подрачје на Џорџија (САД).

Опис на криптидот[уреди | уреди извор]

Се опишува како Тероподски диносаурус од семејството Троодонати висок 1,52 метри.

Хронологија на средби со ова суштество и видувања[уреди | уреди извор]

  • На 25 јули 2008 година се случило првото видување на Рапторот од Џорџија. Сведоци на овој настан биле осамнаесетогодишно момче и неговиот дедо додека биле во ноќен лов на елени. Суштеството кое го виделе го опишале како Раптор од филмот "Јура Парк".

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]