Рапти (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Балубанг, Деухури, Данг

Рапти - река во Непал и Индија, левата притока на Гагара ( слив на Ганг).

Должината на реката надминува 600 км, површината на сливот е околу 30.000 км². Изворот на Рапти се наоѓа во северните појаси на планините Сивалик и ги преминува во тесна клисура. Долниот тек на реката се наоѓа во Индо-Гангската рамнина. Поплавите се случуваат во текот на летниот период. Водите на реката се користат за наводнување. Рапти е пловен под градот Горахпур.

Наводи[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  • Рапти // Большая советская энциклопедия : [в 30 т.] / гл. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : Советская энциклопедия, 1969—1978.