Разговор:20 февруари (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Оваа статија е дел од Википедија:Проект:На денешен ден

Дополнување[уреди извор]

Бидејќи немам дозвола за уредување, молам некој овластен да ги додаде следниве починати лица на 20 февруари:

1790 Јозеф Втори - Австроунгарски император од Хабсбуршката династија, кој ја носел титулата император на Светото Римско Царство.

1898 Димитар Васил Македонски - македонски преродбеник, учебникар и адвокат.

1908 Мануш Георгиев- Турновски - македонски револуционер и војвода.

1910 Бутрос Гали- претседател на владата на Египет.

1920 - Роберт Едвин Пири -американски адмирал и истражувач, првиот човек кој стигнал на Северниот пол.

2000 - Игор Маџиров - македонски актер.


Благодарам, ГП (разговор) 18:34, 21 февруари 2015 (CET)