Разговор:Шкотски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Cscr-featured.svg Оваа статија е избрана статија на Википедија на македонски јазик. Таа ги задоволува соодветните критериуми и со согласност од вики-заедницата беше избрана за една од најдобрите статии на Википедија на македонски јазик. Доколку сакате нешто да дополните или промените во истата, слободно направете го тоа!
Globe of letters.svg Оваа статија е дел од ВикиПроект Јазици, чии цели се создавање стандардизиран, информативен и лесен за користење извор за јазици. Ако сакате да земете учествувате во овој проект, ве молиме посетете ја страната на проектот, каде можете да се приклучите на проектната екипа.


пописот 1961[уреди извор]

Според пописот во 1961 г. овоj jезик го зборувале околу 80 000 жители. Од нив 1000 зборувале само шкотски, не знали енглески БСЭ. Где можеме да туриме оваа информациjа? Потребител:Bogorm (разговор) 13:47, 14 март 2010 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • цитирана веб страница наместо Cite web, назив на шаблон на македонски јазик.
  • цитирано списание наместо cite journal, назив на шаблон на македонски јазик.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 09:30, 4 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.