Разговор:Црногорски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Globe of letters.svg Оваа статија е дел од ВикиПроект Јазици, чии цели се создавање стандардизиран, информативен и лесен за користење извор за јазици. Ако сакате да земете учествувате во овој проект, ве молиме посетете ја страната на проектот, каде можете да се приклучите на проектната екипа.


Примери[уреди извор]

Да не карикирам или пародирам, ама примериве ми личат како на оние безобразни зае****ии за хрватската описливост :)))). Ако некаде се збори црногорски овака, онда тоа е на приморјето... затоа и така несловенска лексика. Него ај! --Фичо 21:27, 12 октомври 2007 (UTC)

Gornji komentar je sasvim na mjestu. Ovo je zaista jadan članak, koji makedonskoj wikipediji ne priliči. Pogledajte kako su to Hrvati napisali [[1]]