Разговор:Римокатоличка црква

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

“Источно-Западната схизма“ или шизма????--Астрион 20:07, 19 јануари 2008 (UTC)

Незнам проверете. На грчки и на руски е схизма. Како е поправилно така нека биде. Поздрав. --Revizionist 20:18, 19 јануари 2008 (UTC)

Некаде како да имам прочитано...[уреди извор]

Некаде како да имам прочитано дека поглавар на православната црква е императорот во Константинопол, а вселенскиот патријарх е прв меѓу еднаквите. Тој во православието не е папа или нешто слично. Всушност, затоа помеѓу православните цркви има толку антагонизми.
Друга работа е тоа што тој треба да е грк. Претпоставувам дека тоа е модерно толкување, оти додека во Константинопол имало император (до 29 мај 1453) жителите на таа држава се сметале себе за римјани, а не за грци.
Поздрав, Wikimk (разговор) 07:15, 5 февруари 2009 (UTC)