Разговор:Луксембург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во двете книги што ги имам на македонски јазик, а се поврзани со оваа тематика: Британика, и "Државите во светот" (прилично квалитетна книга) стои "Големо", а не "Велико". Во Британика стои "Големо кнежество Луксембург", а во бугарската Википедија - "херцогство". Најадекватно е "војводство", ама може е добра идеја да поставиме редиректи (пренасочувања). --FlavrSavr 22:45, 21 август 2006 (UTC)

Еве и Гугл резултати - Големо Војводство Луксембург, мислам дека сепак тоа е официјалниот назив (има и владини сајтови), иако и јас се мислев за "Велико" (пр. Велика Британија)--FlavrSavr 22:50, 21 август 2006 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Наводи наместо Референци, англизам.
  • цитирана веб страница наместо cite web, назив на шаблон на македонски јазик.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 16:23, 2 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.