Разговор:Географија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дај напишете нешо за географијата како наука не само за картографија...

Континенти и држави[уреди извор]

Континентите и државите ги избришав од тука, бидејќи се наоѓаат во соодветни подкатегории од категоријата:Географија. Boyan 21:59, 16 Јануари 2006 (UTC)

ненене[уреди извор]

не ги бриси континентите

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Чиј што наместо чиј што, слеани зборови.
  • Категорија наместо Category, вики клучни зборови на македонски.
  • Податотека наместо Image, вики клучни зборови на македонски.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 22:57, 9 април 2009 (UTC), управуван од Brest.

Казахстан[уреди извор]

А не се вика Казахстан, ако приметивте дека го сменав... Зш народот е казак, јазикот е казак, а се спелува kazakh. па така да мислам дека нема примедба на ова, оти кај нас во речниците казакстан не е ни запишан па неможиме со сигурност да знајме како е --guitardemon666 mislam deka e kazahstan River (разговор) 21:49, 1 септември 2009 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • карта наместо мапа, англицизам.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 11:07, 7 август 2010 (CEST), управуван од Brest.Одговори[одговори]