Разговор:Њујорк Сити

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Разговор:Њујорк (град))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
88.85.109.246 (разговор) 13:36, 23 април 2009 (UTC)== Њу Јорк, Њујорк... (од Френк Синатра :) ) ==

Еј, а што станува со ова - Њујорк? :) Мислам дека тоа е правилната транскрипција на името на градот... освен тоа, потребна ни е статија и за Њујорк (сојузна држава) --FlavrSavr 19:30, 12 Декември 2005 (UTC)

Се прашувам дали и он мислел на "Њу Јорк" и "Њујорк" :-)) Мислам дека правилното име за градот е одделно напишано (Њу Јорк), бидејќи на англиски е New York. А има статија за Њу Јорк (сојузна држава). Шо ќе праиме сеа? (Њујорк или Њу Јорк) Сепак, би лобирал за Њу Јорк... :-) Поздрав, Boyan 19:47, 12 Декември 2005 (UTC)
Вака, јас мислам дека е најправилно Нов Јорк - зошто би користеле тогаш Нов Зеланд наместо Њу Зеланд? Сепак, ние не сме тука да одлучуваме што е правилно а што не, т.е. Википедија не исправа криви дрини. Вообичаен назив е Њујорк - [1], додека Њу Јорк е помалку употребувано [2]. Бидејќи според НГТ, Википедија не завзема страна во (хм...) спорот, туку го опишува спорот и тоа давајќи и поголем простор на мнозинската гледна точка, тоа значи дека Википедија треба да го користи називот Њујорк. Предлагам статијата Њу Јорк да се премести во Њујорк, а од статијата Њујорк да се извади само некоја реченица што би ја дополнила статијата Њу Јорк, ако таква нема, целосно да биде избришана. --FlavrSavr 21:22, 12 Декември 2005 (UTC)

Се сложувам. Boyan 23:06, 12 Декември 2005 (UTC)

Ајде не се шалете, какво Њујорк! Треба Њу Јорк..... (Dark Child)

Дечки, без расправии правилно е Њујорк. Кој не верува, нека отвори македонски правопис.

Правопис[уреди извор]

Бидејќи било расправено по темата, а не е решено од одамна, повторно сакам да прашам како е правилно: Њујорк или Њу Јорк. Според мене би требало да си остане Њујорк, но прашувам за секој случај--Тиверополник (разговор) 15:40, 5 октомври 2010 (CEST)