Разговор:Јужна Африка (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

За тие што мислат го знаат македонскиот јазик и географските поими, во македонскиот јазик не постои држава Јужна Африка, туку тој поим се користи само за регионот. Копи пејст од англиската правите па затоа ни е катастрофа Википедијава :) А не приметиле дека на англиски има два термина South Africa (the country) and Southern Africa (the region) но на македонски е поделбата поразлична. --MacedonianBoy (разговор) 13:56, 29 мај 2009 (UTC)

Дете, ако имаш зборнато со некој во вистинскиот живот освен на википедија, ќе сфатиш дека луѓето во секојдневниот говор го користат зборот Јужна Африка за државата. Кога имаш ти речено јужноафриканската република, не знам. Еве ти пример од МИА - [1] Ако ова не ти е доволно веродостојно, прошетај и зборни со некој не преку мсн. Ај не биди досаден сега. -{админинстратор}- Ambox question.svg гитардемон 17:19, 29 мај 2009 (UTC)
Ti be si učel geografija? Dali si učel geografija? Ne vandaliziraj veḱe. --MacedonianBoy (разговор) 17:23, 29 мај 2009 (UTC)

Леле брат дај олади, не сери. Знам која е Јужна Африка, и знам како ја вика цела Македонија државата. И да, знам и географија, и скрос случајно имам второ републичко во географија, ако сакаш да ти ја пуштам дипломата по пошта. Еве ти примери каде се користи во македонскиот јазик Јужна Африка. На А1, на Voice of America, на МИА, на ALSAT-M, на IDIVIDI. Еве ти ги, не биди досаден врши си ја работата, јас ќе си ја вршам мојата.

-{админинстратор}- Ambox question.svg гитардемон 17:27, 29 мај 2009 (UTC)

Е за ова референциве, имаше дадено референци за Ахмадинеџад, а ти паметен ја премести во Ахмадинежад. Кој си прегазува став дека „вака го именуваат поимот“? Сигурно конкуренцијата ти била со познавање само од областа на Македонија.--MacedonianBoy (разговор) 17:37, 29 мај 2009 (UTC)