Разговор:Јакупица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

За името Солунска глава и 1924 година[уреди извор]

Върхът Солунска глава е споменат от професор Жеко Радев в книгата му "Природна скулптура по високитѣ български планини" http://www.scribd.com/doc/47171945/Prirodna-Skulptura-na-Visokite-Balgarski-Planini-Zheko-Radev-1920 - виж страница 123. Книгата е издадена през 1920 година, вероятно върхът е известен по-отдавна с това име. Забележката е заради този текст, който очевидно не е верен -

"Во 1924 год. група војници и еден офицер од тогашна Југославија биле на логорување во реонот околу врвот.Една тивка вечер офицерот покажал кон треперливите светулки во далечината низ Повардарието,велејќи им на војниците дека тоа е Солун.Така се родило новото име Солунска Глава.Се разбира Солун не може да се види но името останало."

Поздрави, --Dido3 (разговор) 20:59, 4 октомври 2011 (CEST)