Раднево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Раднево,
Бугарија Бугарија

Област

Старозагорска

Општина

Раднево

Население

14.318
(според 2009)

Регистарска ознака

СТ (BG)
Градоначалник Нончо Воденичаров
Надморска височина 113 м
Портал Нема
Координати: 42.300N С, 25.933E И

Раднево е град во јужниот дел од Бугарија.