Радиновац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радиновац
Село
Радиновац is located in Србија
Радиновац
Радиновац
Местоположба на Радиновац во Србија
Координати: 42°54′9″N 21°39′20.16″E / 42.90250° СГШ; 21.6556000° ИГД / 42.90250; 21.6556000
ЗемјаСрбија
ОкругЈабланички округ
ОпштинаЛебане
Надм. вис.&10000000000000451000000451 м
Население (2002)
 • Вкупно75
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.016

Радиновацсело во општина Лебане, јужна Србија. Според пописот во 2002 г. населението броело 75 жители.[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во Радиновац живеат 54 полнолетни лица, а просечната старост на населението изнесува 38,4 години (40,8 за мажи и 36,5 за жени). Местото има 23 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство изнесува 3,26.

Населението во потполност се состои од Срби (според пописот од 2002 г.), а во последите три пописи бројот на населението бележи пад.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Книга 1, Население, национална или етничка припадност, податоци по населби, Републички завод за статистика Архивирано на 3 февруари 2015 г., Белград, февруари 2003, ISBN 86-84433-00-9 (српски)