Работна станица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Работна станица

Работна станица (англиски: Workstation) — сметач со голема моќност направен за посебни задачи што бараат дополнителни компјутерски способности. За разлика од обичните сметачи, работните станици се оптимизирани за дејности како графички дизајн, уредување видеа, 3Д-моделирање и научни симулации.[1] Тие се суперхероите на сметачите, кои се справуваат со сложени операции со леснотија и точност.[1] Работните станици се алатки за професионалци во области како што се архитектура, кинопроизводство и научно истражување. Со моќни процесори, доволно меморија и врвни графички картички, овие машини се изградени за брзина и доверливост.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „workstation | Definition & Facts“, Britannica, Посетено на 2021-12-05
  2. media, Professionals working on mission-critical projects in industries such as; entertainment; Engineering, Software; Research, Scientific; reliability, financial services need a system they can count on when it matters most Workstations provide out-of-box; Performance, Optimized; Expandability, The; Today, Flexibility Required to Deliver Vital Business Outcomes for the Workloads of; media, tomorrow’s growth Professionals working on mission-critical projects in industries such as. „What is a Workstation?“. Intel (англиски). Посетено на 2024-01-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]