РК Пролет 62

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЖРК Пролет 62
Целосен називЖенски Ракометен Клуб Пролет 62
Краток називПролет 62
Основан1962; пред 58 години (1962)
ИгралиштеУчилишна сала Македонско Сонце
Приемност500
Бои
Клупски бои         
Дресови
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински

ЖРК Пролет 62 — поранешен женски ракометен клуб од Скопје, Македонија. Боите на клубот биле жолто-сината и бело-зелената. Своите натпревари како домаќин, клубот ги играл во Училишната сала Македонско Сонце.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил учесник на Супер лигата.

Поврзано[уреди | уреди извор]