Прејди на содржината

Пјаца Сафи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Палацо комунали, Пјаца Аурелио Сафи во Форли

Пјаца Аурелио Сафи се наоѓа во срцето на Форли, Италија и нуди некои од најинтересните градски знаменитости. Кои имаат трапезоидна форма и е околу 128 метри долги и 87 метри широк.

На средината на плоштадот стои статуата на Аурелио Сафи, која е опкружена и со некои од најистакнатите и најстарите градби во градот. На јужната страна од плоштадот кој се наоѓа опатијата Сан Меркуриале. До опатијата се наоѓа Палацо Паулучи де Калболи, која е изградена на почетокот на 18 век.

Источната страна на плоштадот ја зазема зграда на поштата, која е изградена во раните 1930-ти.

Комуналната палата ја зафаќа северната страна од плоштадот. Која е од 1000 година и сега е седиште на Градското собрание.

На западната страна, на аголот со Корсо Дијаз, се наоѓа и Палацо дел Подеста, која е изградена во готски стил во 1460 година. На неговата десна страна се наоѓа Палацо Албертини, елегантна зграда од 15 век во венецијански стил.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]