Пченкарна тортилја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во Северна Америка и Средна Америка, пченкарна тортилја или само тортилја ( /t ɔːr t i ə /, Spanish:  ) е еден вид тенок, бесквасен рамномерен леб, изработен од домашна пченка. Во Гватемала и Мексико, постојат три бои на пченкарно тесто за правење тортили: бела пченка, жолто пченка и сина пченка (или црно пченка).

Пченкарна тортилја
Tortillas de maiz blanco (México) 01.jpg
Место на потеклоМексико
РегионМезоамерика
Главни состојкипченкарно брашно


Со пристигнување на Европејците во Америка, Шпанците ја нарекле тортилја од нејзината сличност со традиционалниот тркалезен бесквасен колач и омлети (првично направени без компири, кои се одгледувале во Јужна Америка). На Ацтеките и други ацтечки јазици - ги нарекле тортилји tlaxcalli (   [1] ); кои станале прототипски тортили.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nahuatl Dictionary. (1997). Wired Humanities Project. University of Oregon. Retrieved August 29, 2012, from link