Пунит Раџкумар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пунит Раџкумар
Роден(а)Пунит
17 март 1975(1975-03-17)(49 г.)[1]
Ченаи, Тамил Наду, Индија
НационалностИндиец
Занимање
  • Глумец
  • Пејач
  • Продуцент
  • Anchor
  • Филантроп
Активен период1976–1989
2002-2021
СопружникАшвини Ревант (в. 1999)
Деца2
РодителиРаџкумар (татко)
Парватама (мајка)
РодниниSee Rajkumar family

Пунит Раџкумар (роден на 17 март 1975 година) е индиски филмски актер, плејбек пејач, продуцент и сидро, кој првенствено работи во кинематографијата на Каннада. Тој е познат како Апу и Моќна ѕвезда. Тој бил главен глумец во 27 филмови; како дете се појавил во филмови со неговиот татко Раџкумар. Неговите изведби во Васанта Гетха (1980), Бхагјаванта (1981), Чалисува Модагулу (1982), Ереда Накшарагалу (1983) и Беттада Хову (1985) биле пофалени.[1] Тој ја освоил Националната филмска награда за најдобар детски уметник за неговата улога на АПУ во Бетада Хову. Првата главна улога на Пунит е во 2002 година во "Аппу" (2002 филм).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Puneeth Rajkumar Biography, Life Story, Career, Awards & Achievements“. Filmibeat. Посетено на 23 December 2018.
  2. Shivkamal, Aravind G (29 June 2010). „Puneeth Rajkumar: The impeccable aura of the Powerstar continues to dazzle“. Southscope. Посетено на 26 August 2010.[мртва врска]