Прошќанско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прошќанско Езеро
Prošćansko jezero
Прошќанско Езеро Prošćansko jezero - Прошќанско Езеро
Прошќанско Езеро
Координати 44°52′24 N°15′36
Земји во сливот Хрватска Хрватска
Најг. должина 2100 м
Најг. ширина 180 до 400 м
Површина 0,68 км2
Најг. длабочина 37 м
Надм. височина на површината 639 м

Прошќанско Езеро – второ по површина од шеснаесетте Плитвички Езера. Се наоѓа на крајниот југ во групата на Горни Езера и зафаќа површина од 0,68 км². Надморската висина му е 639 м, а најголемата длабочина 37 метра. Има една притока, реката Матица, која ја чинат Црна и Бела Река.

Опис[уреди | уреди извор]

Езерото, според една верзија, името го добило според колците (прошќе), а според друга потеклото на името се врзува со легендата во која Црната кралица „проси“ за вода. Вкупната должина на езерото е 2.100 метри, а ширината од 180 до 400 метри. Брегот на езерото е обраснато со четинарска шума. Водата преку слап се прелива во езерото Цигановац.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]