Провинција Натал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Провинција Натал
Natalprovinsie  (јазик?)
Провинција на Јужна Африка

1910–1994

Грб на Натал

Грб

Местоположба на Натал
Местоположба на Натал
Натал како што беше до 1994 година
Главен град Питермарицбург
Управа Провинциски совет на Натал
Историја
 -  Основана 31 мај 1910
 -  Укината 27 април 1994
Население
 -  1991 2,430,753 жит.

Провинција Натал (африканс: Natalprovinsie),вообичаено наречен „„Натал““, беше провинција Јужна Африка од мај 1910 до мај 1994 година. Нејзин главен град беше Питермарицбург[1].

Во текот на овој период руралните области населени со црното африканско население на Натал беа организирани во бантустан на КваЗулу, кој беше прогресивно одделен од покраината, станувајќи делумно автономни во 1981 година.

Од белото население, мнозинството беа англиски луѓе со британско потекло, што предизвика Натал да стане единствената провинција што гласаше „Не“ за создавање на република на референдумот за Јужноафриканската република, 1960|референдумот од 1960 год. Во вториот дел од 1980-тите, Натал беше во состојба на насилство помеѓу Партијата на слободата на Инката и Африканскиот национален конгрес, при што насилството стивнува набргу по првите нерасни избори во 1994 година[2].

Во 1994 година, КваЗулу бантустан беше реинкорпориран на територијата на Натал и покраината беше редизајнирана како КваЗулу-Натал.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  •  Hillier, Alfred Peter; Cana, Frank Richardson (1911). „Natal“ . Encyclopædia Britannica. 19 (11. изд.). стр. 252–265.
  •  Cana, Frank Richardson (1922). „Natal“ . Енциклопедија Британика. 31 (12.. изд.). стр. 1058–1059.