Проаилурус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Проаилурус
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Цицачи
Ред: Ѕверови
Натсемејство: Мачковидни
Семејство: Мачки
Потсемејство: Proailurinae
Род: Proailurus
Filhol, 1879
Вид: P. lemanensis
Биномен назив
Proailurus lemanensis
Filhol, 1779

Проаилурус (Proailurus) — праисториски месојад кој живеел во Европа и Азија пред околу 25 милиони години во доцниот олигоцен и миоцен. Фосили од овој вид биле пронајдени во Монголија, Германија и Шпанија[1]. Една неодамнешна филогенеза[2] го става овој вид како основен на мачковидните видови, кои ги вклучува мунгосите, хиените и мачките. Според други студии, овој вид бил вистинска мачка[3].

Проаилурус бил мало животно, само малку поголем од домашната мачка, со тежина од околу 9 килограми. Таа имала долга опашка, големи очи и остри канџи и заби и живеела на дрво[4].

Проаилурус најверојатно е предок на Псевделурус, кој живеел пред 20-10 милиони години.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Paleobiology Database: Proailurus
  2. Wesley-Hunt, Gina D.; Flynn, John J. (2005). „Phylogeny of the Carnivora: basal relationships among the Carnivoramorphans, and assessment of the position of 'Miacoidea' relative to Carnivora“. Journal of Systematic Palaeontology. 3 (3): 1–28. doi:10.1111/j.1096-3642.2005.00194.x.
  3. Rothwell, Tom (2003). „Phylogenetic Systematics of North American Pseudaelurus (Carnivora: Felidae)“. American Museum Novitates. 2403: 1–64. doi:10.1206/0003-0082(2003)403<0001:PSONAP>2.0.CO;2.
  4. Turner, Alan (1997). The Big Cats and their fossil relatives. New York: Columbia University Press. стр. 25. ISBN 0-231-10228-3.