Приказна за фабриката

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Приказна за фабриката“ (српски: Прича о фабрици) — филм на режисерот Владимир Погачиќ од 1949 година. Главните улоги ги играат: Марија Црнобори, Страхиња Петровиќ, Љубиша Јовановиќ и Тито Строци.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Непосредно по ослободувањето на земјата, една од малубројните фабрики вложува напори да го зголеми своето производство. Реакционарните поединци не успеваат со своите саботажи да ја прекинат работата, ниту да ја спречат изградбата на новите машини.

Наводи[уреди | уреди извор]