Пржена пченка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Канча во Перу
Пржена пченка
Пченка.

Пржената пченка, е закуска која е направена од печена или пржена пченка. Во некои предели на Јужна Америка, вклучувајќи ги и Перу и Колумбија, e  позната како cancha.

Подготовка[уреди | уреди извор]

Пченкарните јатки се подготвуваат со натопување на целата пченка во вода три дена, потоа се пржи во масло додека не е тврда и кршлива. Кернелите се натопени во вода бидејќи се намалуваат за време на процесот на собирање и чистење, а рехидрацијата ги враќа во нивната оригинална големина.

Историја[уреди | уреди извор]

Албер Холовеј од Оукланд, Калифорнија, во 1936 година ги претставил пченкарните јатки во САД. Тој првично ги продал на сопствениците на таверни за да им се даде бесплатно на нивните патрони како закуска што би била одлична со пиво, нарекувајќи ги Олин Браун Југ Тост пченка.

Видови и брендови[уреди | уреди извор]

Пченкарни јатки[уреди | уреди извор]

Холовеј подоцна го преименувал својот производ Пржена пченка. Откако Холовеј и неговите синови Морис и Рич дознале за раса од пченка од Куско, Перу (често нарекувана Кузко пченка), која пораснала во големи кернели (некои вели дека биле поголеми од монета од САД), компанијата истражувала развој на хибрид на куско Куско, кој може да се одгледува ефективно во Калифорнија. По една деценија на истражување, компанијата претстави Пржена пченка направена со хибридна сорта во 1964 година. Пржената пченка  што се продаваат на пазарот денес не е повеќе од големината на пченка од Куско.

Најпопуларниот бренд, Пржена пченка беше во сопственост на оригиналната семејна компанија Холовеј, додека компанијата не беше купена од Набиско во 1998 година. Пржената пченка е регистрирана трговска марка на Kraft Foods. Таа е достапна во пет вкусови: Оригинален, BBQ (со вкус на скара), Чиле Пиканте со Лимон, ранчот и Џалапено Чеддар.[1]

Пченка ник[уреди | уреди извор]

Филипинската варијанта на пржена пченка е корник. Во споредба со американската сорта, парчињата од пченка а се обично помали и појасни. Лукот е најчестиот вкус на корник, и со други вообичаени вкусови, вклучувајќи: чили сирење, адобо, скара, лехон манок (исто така познат како печено пилешко) и слатко. Главните брендови вклучуваат Boy Bawang (буквално "лук момче" на тагалог, најчесто се продаваат во мали пакети), пченка битови и сафари.

Популарна разновидност на корник е полесниот чихаррон, сличен на чичаррон, полупопукнат стил на корник со користење на лепкава пченка од регионот Илокос кој се третира со вар пред пржење.[2]

Дијана[уреди | уреди извор]

Дијана, компанија за закуски во Ел Салвадор, прави разновидни грицки како пржена пченка. Овие се нарекуваат elotitos на шпански, или крцкав пченкарен гриз. Доаѓаат во различни зачини, како што се Лимон, Сирење и Чили, и Скара. Тие се продаваат низ Средна Америка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ULTIMATE CRUNCH. INTENSE FLAVORS“. Посетено на 12 March 2017.
  2. See also: nixtamalization