Претседател на Јужна Осетија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Претседател на
Јужна Осетија
Coat of arms of South Ossetia.svg
Anatoliy Bibilov, 2012.jpg
Функционер
Анатолиј Бибилов

од 21 април 2017 г.
Мандатпет години, еднаш повторлив
Прв функционерЛудвиг Чибиров
Мреж. местоwww.presidentruo.org (руски)

Претседателот на Република Јужна Осетија претставува функција - шеф на државата на самопрогласената Република Јужна Осетија, која дејуре припаѓа на Грузија.

Список на носители на функцијата (1991-денес)[уреди | уреди извор]

# Име
(роден-починал)
Слика Мандат Политичка припадност
1 Лудвиг Чибиров
(1931-)
—— 27 ноември 1996 18 декември 2001 независен
2 Едуард Кокојти
(1964-)
Kokojty detail.jpg 18 декември 2001 10 декември 2011 Единство
в.д. Вадим Бровцев
(1969-)
Вадим Бровцев.JPG 11 декември 2011 19 април 2012 ——
3 Леонид Тибилов Tibilov.JPG 19 април 2012 21 април 2017 независен
4 Анатолиј Бибилов
(1970-)
Anatoliy Bibilov EO.png 21 април 2017 во служба Обединета Осетија