Прејди на содржината

Пред изгрејсонце

Од Википедија — слободната енциклопедија

Пред изгрејсонце – американски филм, во режија на Ричард Линклејтер. Главните улоги ги толкуваат Итан Хоук и Џули Делпи.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Додека патува со воз низ Европа, Американецот Џеси ја запознава младата Французинка Селин. Двајцата одлучуваат да слезат од возот во Виена и да поминат еден ден заедно. Тие шетаат низ градот и разговараат за различни теми, како: љубовта, емоциите, уметноста и реинкарнацијата.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Пред изгрејсонце“, Антена, број 952, 23.9.2016, стр. 27.