Предлошка:Country data СССР

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икона за документација Документација за предлошка

Шаблон:Country data СССР е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Поврзано: Знаме на СССР

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias СССР Наслов на главата статија (СССР)
flag alias Flag of the Soviet Union.svg Назив на сликата (File:Flag of the Soviet Union.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
1923Flag of the USSR (1936-1955).svgFlag of the Soviet Union 1923.svg
1955Flag of the Soviet Union (dark version).svgFlag of the Soviet Union 1955.svg
navalNaval ensign of the Soviet Union (1950–1991).svgNaval Ensign of the Soviet Union.svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военатата морнарица што може да се користи со Шаблон:Морнарица:

  • {{морнарица|СССР}} Soviet Navy
  • {{знамеикона|СССР|naval}}СССР

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
Советски Сојуз (преглед) СССР СССР
USSR (преглед) СССР СССР
Советскиот Сојуз (преглед) СССР СССР
Soviet Union (преглед) СССР СССР

Пример за употреба

  • {{знаме|СССР}} СССР
  • {{знамеикона|СССР}}СССР

Употреба на варијанта

  • {{знаме|СССР|1923}} СССР
  • {{знамеикона|СССР|1923}}СССР

Употреба на алијас за пренасочување

  • {{знамеикона|Советски Сојуз}}СССР
  • {{државнознаме|Советски Сојуз}} СССР
  • {{знаме|Советски Сојуз}} СССР

Сродни предлошки

Погледајте ги и следниве сродни предлошки што содржат country_data: