Предлошка:Country data Кралство Португалија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Икона за документација Документација за предлошка

Шаблон:Country data Кралство Португалија е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Flag of Portugal (1830).svg

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Кралство Португалија Наслов на главата статија (Кралство Португалија)
shortname alias Португалија (незадолжително) Име за приказ во врската, доколку alias е повеќезначно име, како на пример
flag alias Flag Portugal (1830).svg Назив на сликата (File:Flag Portugal (1830).svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
countyPortugueseFlag1095.svgPortugueseFlag1095.svg
1143PortugueseFlag1143.svgPortugueseFlag1143.svg
1185PortugueseFlag1185.svgPortugueseFlag1185.svg
1248PortugueseFlag1248.svgPortugueseFlag1248.svg
1385PortugueseFlag1385.svgPortugueseFlag1385.svg
1485PortugueseFlag1485.svgPortugueseFlag1485.svg
1495Flag of Portugal (1495).svgFlag Portugal (1495).svg
1578Flag of Portugal (1578).svgFlag Portugal (1578).svg
1640Flag of Portugal (1640).svgFlag Portugal (1640).svg
navalFlag Portugal sea (1830).svgFlag Portugal sea (1830).svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военатата морнарица што може да се користи со Шаблон:Морнарица:

  • {{морнарица|Кралство Португалија}} Португалија
  • {{знамеикона|Кралство Португалија|naval}}Кралство Португалија

Пример за употреба

Употреба на варијанта