Предлошка:Country data Кина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икона за документација Документација за предлошка

Шаблон:Country data Кина е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Поврзано: Знаме на Кина

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Кина Наслов на главата статија (Кина)
shortname alias Кина (незадолжително) Име за приказ во врската, доколку alias е повеќезначно име, како на пример
flag alias Flag of the People's Republic of China.svg Назив на сликата (File:Flag of the People's Republic of China.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
militaryFlag of the People's Liberation Army.svgPeople's Liberation Army Flag of the People's Republic of China.svg
qingFlag of China (1889–1912).svgFlag of the Qing Dynasty (1889-1912).svg
navalNaval Ensign of China.svgNaval Ensign of the People's Republic of China.svg
air forceAir Force Flag of the People's Republic of China.svgAir Force Flag of the People's Republic of China.svg
armyGround Force Flag of the People's Republic of China.svgGround Force Flag of the People's Republic of China.svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военатата морнарица што може да се користи со Шаблон:Морнарица:

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военото воздухопловство што може да се користи со Шаблон:Воено воздухопловство:

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за армијата што може да се користи со Шаблон:Армија:

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
CHN (преглед) Кина Кина
People's Republic of China (преглед) Кина Кина
China, People's Republic of (преглед) Кина Кина
China (People's Republic of) (преглед) Кина Кина
PRC (преглед) Кина Кина

Пример за употреба

  • {{знаме|Кина}} Кина
  • {{знамеикона|Кина}}Кина
  • {{државнознаме|Кина}} Кина

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Кина|military}} Кина
  • {{знамеикона|Кина|military}}Кина

Употреба на алијас за пренасочување

  • {{знамеикона|CHN}}Кина
  • {{државнознаме|CHN}} Кина
  • {{знаме|CHN}} Кина

Сродни предлошки

Погледајте ги и следниве сродни предлошки што содржат country_data: