Предлошка:0expr

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди извор]

Проценете го изразот, додајте нула пред ненегативен резултат < 10.

{{0expr| {{CURRENTDOW}} }} = 01 за "{{CURRENTDOW|=}}" gives "Предлошка:CURRENTDOW" [1]

{{ #expr:{{ CURRENTDOW}}}} = 1.

Код Исход
{{0expr|-1}} -1
{{0expr|123/100}} 01.23
{{0expr|1+9}} 10
{{0expr|not 10}} 00
{{0expr|1=(7<=8)*9}} 09
{{0expr|(7<=8)*9|2+3}} 05