Предлошка:Шпоништ

Од Википедија — слободната енциклопедија

{{шпоништ|...}}

Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди извор]

Шпоништ се користи за поништување на предлошки во еднопробелен фонт. Сличен е на {{швп}} по тоа што поддржува многу параметри, но не дава врска во името на предлошката. Слична е и на {{швк}}, но не спречува прелом на текстот.

Пример[уреди извор]

{{шпоништ|фоо|бар|баз|боо}} дава {{фоо|бар|баз|боо}} во испишаната страница.