Предлошка:Снимка-МФА

Од Википедија — слободната енциклопедија

Audio file "{{{1}}}" not found

Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Оваа предлошка става врска за звучна за нејзино брзо преслушување. се вметнува во текст, за изговор и слично.

Употреба[уреди извор]

{{снимка-МФА|име на податотеката|МФА-нотација}}

Пример:

шведски: åka {{снимка-МФА|sv-åka.ogg|[ˈoːka]}}, 'патува', 'оди'

ќе го даде следново:

шведски: åka [ˈoːka], 'патува', 'оди'

Доколку го вклучите и параметарот lang, ќе се изврши категоризација во Категорија:Статии кои во себе содржат записи за изговор

{{снимка-МФА|име на податотеката|МФА-ознака|lang=Јазик}}

Поврзано[уреди извор]

  • {{Звук}} — варијанта на предлошката без МФА-ознака.
  • {{Audio-nohelp}} — варијанта на предлошката без врска за помош.
  • {{Audio-IPA-nohelp}} — варијанта на предлошката без линк за помош.