Предлошка:Случајна страница во категорија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Случајна страница во категоријава

Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Предлошкава создава врска до слујчајна страница во извесна категорија.

Употреба[уреди извор]

  • Првиот параметар е категоријата од која треба да се даде случајна страница. Ако не е укажана, ќе се земе тековната страница (работи само со категориски страници).
  • Параметарот |text= служи за ставање на поинаков текст за врската.

Примери[уреди извор]