Предлошка:МакЕнц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

“. Македонска енциклопедија , книга : стр. . (2009). Скопје: МАНУ.

Икона за документација Документација за предлошка

Примена

Шаблонов служи за наведување на статија од Македонската енциклопедија. Се вметнува во текстот (по наведениот факт), со бројот на страницата, насловот на статијата како и томот (I или II).

Пример
<ref>{{МакЕнц|231|Бучим|I}}</ref>
(каде „231“ е бројот на страницата и „Бучим“ е насловот на статијата, а томот е I)